Pārlekt uz galveno saturu

Uzņēmēji: Darbaspēka piesaistei jāveido īres dzīvokļu tirgus

biznesa klubs Iecavā

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Zemgales reģionālās padomes (ZRP) kārtējā sēdē, kura šoreiz notika SIA «Balticovo», būtiska uzmanība tika veltīta jautājumiem par darbaspēka piesaisti un instrumentiem, kas tajā varētu palīdzēt. Uzņēmēji atzina, ka šajā procesā kā atbalsts varētu kalpot spēcīgas pašvaldības, piemēram, attīstot īres dzīvokļu tirgu.

 

Tikšanās laikā, kurā piedalījās Zemgales uzņēmēji un arī Iecavas pašvaldības pārstāvji, kārtējo reizi saruna novirzījās uz darbaspēka trūkumu daudzos uzņēmumos. Problēmas risinājumu nesekmē arī vienas no valdošajām partijām ieņemtā noraidošā nostāja par darba spēka ievešanu no trešajām valstīm, piemēram, Ukrainas. Lai gan LTRK kā Latvijas lielākā uzņēmēju organizācija ir mēģinājusi valdībā šo jautājumu risināt, tomēr joprojām visas valdošās partijas šos centienus neatbalsta, un uzņēmēji darbinieku piesaistei joprojām ir spiesti izmantot Polijas firmu starpniecības pakalpojumus, kas ne tikai palielina izmaksas darbaspēkam, bet arī samazina Latvijas valsts nodokļu ieņēmumus.

Kā viens no instrumentiem darbinieku piesaistei, pēc uzņēmēju domām, ir īres dzīvokļu tirgus paplašināšana, būvējot īres namus. Tam piekrita arī Iecava novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks. «Mēs saskaramies ar akūtu dzīvokļu trūkumu. Diemžēl daļa dzīvokļu ir nopirkti, tiek izīrēti, bet neviena persona tajos nav deklarēta. Lai ar šo cīnītos, plānojam no jaunā gada šādiem mitekļiem piemērot paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi – līdzšinējo 0,2% vietā 1,5%,» uzsvēra A.Mačeks.

Īres namu būvniecības tirgus sakārtošana ir arī valdības dienas kārtībā, un tajā būtiska loma ir pašvaldībām. Kā labs piemērs šobrīd kalpo Valmiera, kur šāds īres nams jau ir tapis, taču citās pašvaldībās šie procesi notiek pārāk lēni.

«Lai šo sistēmu pilnveidotu, nepieciešamas spēcīgas un pelnošas pašvaldības, kas varētu palīdzēt uzņēmējdarbības vides attīstībā. Pašvaldību atbalsts nepieciešams ne tikai īres dzīvokļu tirgus veidošanā, bet arī infrastruktūras attīstīšanā,» piebilda LTRK ZRP vadītājs Imants Kanaška.

biznesa klubs iecava

Pēc diskusijām gan par nodokļu politiku, gan eksporta tirgiem, LTRK ZRP dalībnieki tika iepazīstināti ar SIA «Balticovo» ražotni, kura iekarojusi stabilu vietu ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstu tirgos. Ik dienas tajā tiek saražoti divi miljoni olu, kas tiek realizētas gan jēlā veidā, gan kā dažādi olu produkti, piemēram, šķidrās omletes, pankūku mīkla un olu milti. Uzņēmums ir unikāls ar to, ka tam nav  noliktavu, bet loģistika ir sakārtota tā, lai veikalu plauktos nonāktu svaigi olu produkti.  

Vakara noslēgumā LTRK ZRP dalībnieki tika iepazīstināti ar atpūtus kompleksu «Iecupes», kurā varēja piedalīties arī meistarklasē – darināt veselīgus gardumus kopā ar speciālistiem no «Gardumu avēnijas».

biznesa klubs iecava

 

 

Sīkāka informācija:

ZRP vadītājs

Imants Kanaška

Tālrunis: 63027404