Pārlekt uz galveno saturu

Aicinām nepieļaut partijas “Vienotība” virzītos grozījumus Veselības likumā, kas paredz tirgus kropļošanu

Vienotība

LTRK kategoriski iestājas pret partijas “Vienotība” pēdējā brīdī iesniegtiem un virzītiem priekšlikumiem veselības finansēšanas kārtībai, paredzot, ka turpmāk valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, drīkstēs sniegt tikai valsts un pašvaldību iestādes, tieši un nesamērīgi diskriminējot privātās medicīnas iestādes, kas līdz šim veiksmīgi sniegušas pakalpojumus pacientiem.

Pašreiz valsts pasūtījumu īsteno arī ģimenes ārstu prakses, mākslīgās apaugļošanas klīnikas, bērnu zobārstniecības klīnikas, laboratoriskie izmeklējumi, utt. Tie ir medicīnas pakalpojumi, kuros uzņēmēji gadiem ilgi investējuši līdzekļus, lai spētu pacientiem nodrošināt dažādus augstas kvalitātes medicīnas pakalpojumus, kuru sniegšanā līdz šim valsts nav vēlējusies iesaistīties. LTRK norāda, ka gadījumā, ja turpmāk šos pakalpojumus varēs sniegt tikai valsts un pašvaldību iestādes, tas ne tikai būtiski kropļos konkurenci, piešķirot nepamatotu priekšrocību publiskajam sektoram, bet arī radīs ievērojamus zaudējumus uzņēmējiem un vislielākais kaitējums tiks nodarīts pacientam, kas nevarēs savlaicīgi saņemt valsts apmaksātus medicīnas pakalpojumus.

Šobrīd valsts un pašvaldību iestādes nevar nodrošināt visu valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu sniegšanu - trūkst gan nepieciešamo iekārtu, gan darbaspēka, gan intereses sniegt sarežģītus, dārgus pakalpojumus, tādēļ līdz šim daļa no tiem tika deleģēta privātajam sektoram. “Ja tiks realizēti “Vienotības” iesniegtie priekšlikumi, tad jārēķinās, ka vispirms tiks bezjēdzīgi tērēta valsts nauda, lai šos pakalpojumus vispār varētu nodrošināt, bet līdztekus arī pilnībā tiks sagrauts privāto pakalpojumu segments, kas veidots gadiem, investējot līdzekļus un nodrošinot augstu kvalitāti, speciālistu piesaistīšanu un apmācību,” saka LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Pašreiz valsts no privātām medicīnas iestādēm pērk aptuveni trešdaļu pakalpojumu, kas nozīmē, ka tās spēja nodrošināt nepieciešamo medicīnas aprūpi nav pilnībā iespējama un izveidots pietiekoši labi funkcionējošs modelis, sadarbojoties ar uzņēmējiem.

Aicinām deputātus pieņemt atbildīgus lēmumus un nekropļot konkurenci, atsakoties no “Vienotības” iesniegtajiem likuma grozījumiem, kas paredz priekšroku dot valsts un pašvaldību iestādēm.