Pārlekt uz galveno saturu
LTRK pieprasa obligātus eksāmenus

Trešdien, 1.novembrī, Latvijas lielākās uzņēmēju organizācijas Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Rūpniecības padomes locekļi tikās ar izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski, lai runātu par obligātajiem centralizētajiem eksāmeniem fizikā un ķīmijā pamatskolu un vidusskolu absolventiem.

LTRK Rūpniecības padome, kuras sastāvā ir gan Būvmateriālu ražotāju asociācija, Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija un Mašīnbūves un Metālapstrādes rūpniecības asociācija, prezentēja esošo situāciju par skolu un jauniešu piedalīšanos fizikas un ķīmijas centralizēto eksāmenu kārtošanā, kas gadu no gada pasliktinās. Jauniešu nepietiekamās zināšanas eksaktajos priekšmetos apdraud Latvijas tautsaimniecības attīstību un izaugsmi.

Uzņēmēju pārstāvji apzinās, ka obligātā eksāmena ieviešana neatrisinās samilzušo situāciju, bet kalpos kā instruments risinājumu meklēšanai, lai mazinātu inženierzinātņu speciālistu trūkumu un prognozējamo kraso situācijas pasliktināšanos tuvāko gadu laikā.

Izglītības un zinātnes ministrs K.Šadurskis tikšanās laikā prezentēja statistikas datus par skolu tīklu un nepieciešamajām reformām tā optimizēšanā, ar mērķi nodrošināt skolotāju resursu pieejamību, tai skaitā pedagogu atalgojumu, kā arī veiksmīgu jaunā izglītības satura ieviešanu.

Pusēm nav domstarpību un tika panākta vienošanās par uzņēmēju nedalītu atbalstu IZM skolu tīkla reformas īstenošanā.

K.Šadurskis informēja, ka pēc pašreizējiem IZM plāniem  2019./2020. mācību gadā tiks ieviests jaunais mācību saturs 9. klasēs, paredzot arī vienu obligāto eksāmenu kādā no trim mācību priekšmetiem – fizikā, ķīmijā vai bioloģijā. 10. un 11. klasēs jaunā mācību satura ieviešana notiks attiecīgi 2020. un 2021. mācību gadā.

Uzņēmēju pārstāvji uzsvēra, ka šāds risinājums neatbilst ne politisko partiju dotajiem solījumiem ieviest obligātos centralizētos eksāmenus fizikā un ķīmijā 9. un 12. klašu beidzējiem, ne valsts darbaspēka pieprasījuma prognožu apmierināšanai, pieprasot pievērst nekavējošu uzmanību situācijas uzlabošanai tautsaimniecības nozarēm vitāli svarīgo mācību priekšmetu kvalitātei, obligāti paredzot centralizēto eksāmenu fizikā un ķīmijā.