Pārlekt uz galveno saturu

TSP izstrādās priekšlikumus e-pārvaldes uzlabošanai; aicina VARAM sagatavot plānu to realizēšanai

VARAM

Trešdien, 29.novembrī, Ekonomikas ministrijas Tautsaimniecības padomes sēdē (TSP) tika uzklausīts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvja ziņojums par e-pārvaldes attīstību un vienotu digitālo valsts pārvaldi, pēc kuras uzņēmēji un TSP locekļi noraidīja uz vairākiem problemātiskiem aspektiem valsts pārvaldes digitalizācijā, kā arī aicināja VARAM pasteigties izstrādājot e-adreses risinājumu un pēc iespējas ātrāk nodrošināt automātisku datu apmaiņu starp valsts un pašvaldību iestāžu sistēmām, atsakoties no dažādu dokumentu pieprasīšanas, tādejādi ievērojami taupot gan valsts, gan uzņēmēju finansiālos un cilvēkresursus.

TSP arī nolēma, ka  līdz nākamās nedēļas sākumam TSP ekspertu uzraudzībā tiks izstrādāti konkrēti priekšlikumi valsts e-pārvaldes uzlabošanai, kas tiks iesniegti VARAM, lūdzot skaidrot kas no uzņēmēju priekšlikumiem ir izpildāms un kas ne.

Lai arī VARAM E-pārvaldes departamenta direktors Uģis Bisenieks pauda, ka pēdējā gada laikā daudz paveikts, lai Latvija uz Eiropas Savienības kopējā fona izskatītos labi, klātesošie uzņēmēji un dažādu organizāciju pārstāvji sacīja, ka atpalicība vairākos jautājumos ir ļoti būtiska. Kā viens no iemesliem tika minēta neērtā e-paraksta lietošanas kārtība, tādējādi vienkāršāk dokumentus aizpildīt un parakstīt “ar roku”. Kā viens no risinājumiem tika minēta vairāku komercbanku pieredze, kur, lai iemācītu iedzīvotājus izmantot internetbanku, tika radīta sistēma, kur norēķināšanās ir lētāka, izmantojot e-vidi, nevis klātienē to veicot pašā iestādē.

Ekonomikas ministra Arvila Ašeradena būtiskus iebildumus izsauca arī tas, ka pašreiz netiek nodrošināta situācija, kad viena valsts iestāde var iepazīsties ar citas valsts iestādes datiem tiešsaistē, tā vietā tiek sūtīti neskaitāmi e-pasti ar pieprasījumiem par nepieciešamo informāciju, kas nozīmē, ka daudzi cilvēki nodarbināti ar tās sagatavošanu un apstrādi.

Arī uzņēmēji norādīja, ka Latvijā izveidota ļoti smagnēja situācija e-pārvaldē, kur sākotnēji publiskie reģistri tika veidoti katrai iestādei atsevišķi, tādējādi nav savietojami. Tāpat arī dažādi noteikumi un regulējumi atšķiras pa nozarēm, kādēļ, piemēram, publiskos iepirkumos vienā gadījumā pietiek ar konkursa pieteikuma iesniegšanu, bet citā – izziņu “vākšanu” dažādās iestādēs, tādējādi patērējot ļoti daudz laika.

VARAM pārstāvis norādīja, ka, lai atrisinātu izveidojušos problēmu, pašreiz uzsākts darbs pie vienota protokola projekta ieviešanas, kas paredzams, ka ilgs aptuveni trīs gadus. Klātesošie pauda, ka šis ir pārāk garš laika posms, tādējādi jādomā par ātrākiem un efektīvākiem risinājumiem. Tāpat arī TSP dalībnieki pauda neizpratni, kāpēc, piemēram Igaunija ir izvēlējusies decentralizētu e-pārvaldes modeli, bet spēj nodrošināt ātru datu apmaiņu, bet Latvija ies garāko un sarežģītāko ceļu, veicot datu centralizāciju.

Lai rastu iespējami efektīvāku risinājumu, TSP aicināja VARAM sagatavot savu redzējumu par to, kā iekļaut rosinātos priekšlikumus, kas precīzi tiks noformulēti nākamās nedēļas sākumā.

Tautsaimniecības padome ir Ekonomikas ministrijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un citu organizāciju konsultatīva institūcija, kas darbojas ar mērķi sekmēt uzņēmējdarbībai labvēlīgas vides politikas īstenošanu un veicināt ilgtspējīgas tautsaimniecības attīstību valstī.