Pārlekt uz galveno saturu

Kas cilvēkus pārliecina pēcpatiesības laikmetā? Ieskats kritiskajā domāšanā. PASTĀVĒS, KAS PILNVEIDOSIES

15 Kas cilvēkus pārliecina pēcpatiesības laikmetā? Ieskats kritiskajā domāšanā. PASTĀVĒS, KAS PILNVEIDOSIES

Kas cilvēkus pārliecina pēcpatiesības laikmetā? 

Ieskats kritiskajā domāšanā

 

    Kritiskā domāšana trenē spēju patstāvīgi spriest. Tā piedāvā virkni rīku, ar kuru palīdzību ir iespējams izvērtēt citu teikto, būvēt pārliecinošus argumentus un veiksmīgi aizstāvēt savu viedokli diskusijās. Tā balstās pārliecībā, ka patiesībai ir nozīme, saprātīga diskusija ir iespējama un argumenti palīdz vienoties.

   Tomēr šobrīd politisko procesu un mediju darbības vērotāji atzīst, ka tradicionālie kritiskās domāšanas rīki bieži vien nedarbojas. Fakti tiek noraidīti kā nebūtiski, zināšanas kā trūkums, argumenti kā manipulācijas mēģinājums. Ir iestājies pēcpatiesības laikmets.

   No vienas puses, šī situācija nav unikāla. Naivi būtu iedomāties, ka senāk cilvēki bijuši saprātīgāki, demagogu mazāk un spēja pretoties ideoloģiskām manipulācijām lielāka. No otras puses, pēcpateisības laikmetam patiešām ir savas specifiskās iezīmes, kas daļēji saistītās ar informācijas tehnoloģiju attīstību un mūsdienu mediju iedabu.

   Atbilstoši nākas no jauna izvērtēt kritiskās domāšanas arsenālu un uzdevumus. Tas nozīmē ierādīt lielāku nozīmi retorikai, kas vienmēr bijusi kritiskās domāšanas būtiska sastāvdaļa.

Seminārā runāsim par to, kāpēc argumentācija ne vienmēr ir efektīvākais ceļš kā cilvēkus pārliecināt un kas ietekmē teiktā ticamību.

 Pievērsīsimies jautājumam, kā atpazīt manipulāciju, un aplūkosim praktiskus piemērus, kā kritiskās domāšanas iespējas apvienot ar retorisku efektivitāti.

Eksperts: Artis Svece, filozofs un publicists, Dr. phil., Latvijas Universitātes docents, publicējies Diena, Rīgas Laiks, Studija, u.c.

Norises laiks: plkst: 15:00-17:00

Dalība BEZMAKSAS. Seminārs tiek organizēts EDIC projekta ietvarā. edic

 

Reģistrācija: http://ej.uz/PKP_150317