Pārlekt uz galveno saturu

LTRK aicina veicināt diskusiju par uzsāktajām reformām valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina Veselības ministriju un Ministru kabinetu turpināt kvalitatīvu diskusiju saistībā ar uzsāktajām reformām valsts apmaksātās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības veicināšanā, finansēšanas modeļa uzlabošanā un papildu finansējuma piesaistē, atsakoties no sasteigtas jaunas tarifu iesviešanas, kas var radīt papildu izmaksas iedzīvotājiem un palielināt ēnu ekonomiku.

Sasteigtā reforma valsts apmaksāto diagnostisko izmeklējumu sektorā un izmaiņas tarifos var novest pie ievērojamu rindu palielinājuma. Nespējot nodrošināt laikus veiktus izmeklējumus, paredzams rindu pieaugums, kā arī cilvēkiem nāksies meklēt papildu naudu, ko maksāt par šiem izmeklējumiem, vai arī ilgstoši gaidīt savu kārtu uz valsts finansēto vietu.

Tāpat LTRK  norāda uz risku, ka pieaugs pelēkā un melnā ekonomika, jo iedzīvotāji var meklēt lētākus veidus, kā veikt izmeklējumus “bez čeka”, lai turpinātu uzsākto ārstēšanos. Pelēkās ekonomikas īpatsvara pieaugums medicīnas pakalpojumu jomā negatīvi ietekmēs kopējo valsts attīstību, palielinās nevienlīdzību starp ārstiem, savukārt pacientus padarīs vēl neaizsargātākus.

LTRK aicina atteikties no sasteigtām reformām, lai neciestu iedzīvotāji, kā arī profesionāļi nelemtu par valsts pamešanu, labāka darba meklēšanas dēļ. Uzņēmēji uzskata, ka tarifu modeļus un finansēšanas iespējas jāskata plašāk, lai tādējādi uzklausītu profesionāļu un ekspertu viedokli, kā pieņemtie lēmumi ietekmēs nozari un turpmāko veselības aprūpes sistēmu.