Pārlekt uz galveno saturu

Baltijas valstīm lielāka uzmanība jāpievērš sadarbībai nevis jākonkurē vienai ar otru

Baltijas valstu uzņēmējiem biežāk jādomā nevis par iekšējās konkurences radīšanu, bet gan sadarbību, lai iekarotu lielus eksporta tirgus, nodrošinot visu trīs valstu iesaistīšanos un nepieciešamo preču apjomu ražošanu. Pie šāda viedokļa piektdien nonāca tikšanās laikā Latvijas uzņēmēji, kuri aktīvi strādā Igaunijā. Tikšanās notika Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Igaunijas pārstāvniecības sanāksmes laikā, kuras mērķis ir savstarpēja informācijas apmaiņa un kompetences palielināšana.

Biznesa pusdienas, kuras rīkoja Latvijas vēstnieks Igaunijā Juris Bone un LTRK pārstāvis Igaunijā Kaspars Pacēvičs, pulcējot Latvijas uzņēmējus, kuri izvērsuši plašu darbību arī kaimiņvalstī, mēģināja saprast, vai Baltijas valstis savā starpā konkurē, vai tomēr nepieciešams pievērst daudz lielāku uzmanību sadarbībai un partnerattiecību veidošanā.

“Kamēr skatāmies uz katru valsti atsevišķi, esam ļoti mazs un  neinteresants tirgus gan investoriem, gan arī nespējam piedāvāt pietiekamus apjomus eksportam. Ja spēsim vairāk sadarboties, iegūs ne tikai viss Baltijas reģions, bet daudz straujāk attīstīsies arī eksports,” saka LTRK pārstāvis Igaunijā Kaspars Pacēvičs.

Igaunijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Maits Palts sacīja, ka pārāk bieži mēģinām parādīt katras valsts unikalitāti, taču vienojoties par sadarbību, rezultāti eksporta attīstīšanai varētu būt daudz labāki. Par piemēru viņš minēja EXPO izstādes rīkošanu Apvienotajos Arābu Emirātos, kas notiks pēc vairākiem gadiem, kad lielāku rezonansi varētu gūt, prezentējot visas Baltijas valstis kopā nevis katru atsevišķi. M.Palts arī skaidroja, ka, kamēr notiek sacensība Eiropas Savienības ietvaros, tikmēr Latvija, Igaunija un Lietuva vēl spēj konkurēt, bet, ja sākam domāt par lielākiem un tālākiem tirgiem, mūsu iespējas strauji samazinās, tāpēc sadarbība ir ļoti nepieciešama.

Uzņēmēji un klātesošie norādīja, ka viena no problēmām ir dažādu starpvalstu projektu realizēšana, kur bieži vien nepieciešams arī politiskais atbalsts, par piemēru minot gan VIA Baltic ceļa izbūvi, gan arī pēdējā laikā īpaši aktuālo “Rail Baltic” projektu. Biznesa pārstāvji uzskata, ka, veicinot kopējus projektus, izdotos palielināt arī reģiona konkurētspēju un ekonomisko aktivitāti.

Klātesošie uzņēmēji nolēma, ka līdzīgas tikšanās nepieciešams rīkot regulāri, lai tādējādi apzinātu problēmas, kas radušās, lai kopīgiem spēkiem meklētu risinājumus.