Pārlekt uz galveno saturu

Biznesa forumā “Ceļā uz veiksmīgu uzņēmējdarbību” uzņēmēji ar valsts iestādēm diskutē par principu “Konsultē vispirms”

Ceļā uz veiksmīgu uzņēmējdarbību

Tukuma novada Dome un Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) piektdien, 20.oktobrī, rīkoja biznesa forumu “Ceļā uz veiksmīgu uzņēmējdarbību”, kur klātesošie iepazinās ar Tukuma un Ventspils pilsētu attīstības plāniem, kā arī diskutēja ar valsts iestādēm par principa “Konsultē vispirms” ieviešanu un piemērošanu.

Pasākuma pirmajā daļā ar atklāšanas uzrunām uzstājās Tukuma novada Domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans un LTRK prezidents Aigars Rostovskis, kuri parakstīja arī sadarbības līgumu, paredzot informācijas apmaiņu un kopīgu darbu biznesa vides uzlabošanai. Lai iepazīstinātu ar Tukuma un Ventspils novadu attīstības plāniem, kā arī investīciju projektiem un uzņēmējdarbības atbalsta instrumentiem, uzstājās Ē.Lukmans un Ventspils pilsētas Domes priekšsēdētāja 1.vietnieks infrastruktūras jautājumos Jānis Vītoliņš. Paneļdiskusijā klātesošie vienojās, ka pašvaldību galvenais uzdevums ir radīt tādus priekšnoteikumus konkrētajā teritorijā dzīvojošajiem, lai viņi nevēlētos doties prom, kas ietver gan infrastruktūru, gan izglītību, gan citas jomas.

Otrā daļa tika veltīta principa “Konsultē vispirms” skaidrošanai. Kā pirmā uzstājās Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta direktore Inga Apsīte, iepazīstinot ar galvenajām vadlīnijām un iemesliem, kāpēc šāda iniciatīva tika radīta. Savukārt Valsts Ieņēmuma dienesta Nodokļu kontroles pārvaldes direktores vietniece Inese Bindemane stāstīja, kā iestāde praksē piemēro izveidoto principu. Viņa sacīja, ka VID viens no galvenajiem uzdevumiem, kam tiek tērēts vislielākais laiks un darbaspēks, ir saistīts ar konsultēšanu. Pēc uzstāšanās ar klātesošajiem uzņēmumu pārstāvjiem notika arī neliela diskusija, kas parādīja, ka tie pārkāpumi, kas bieži vien šķiet nenozīmīgi biznesam, no valsts iestādes puses tiek uzskatīti par būtiskiem, tādēļ svarīgi, lai izveidotu visaptverošu skaidrojumu, kas pieņemams visām pusēm.

LTRK prezidents A.Rostovskis arī norādīja, ka uzņēmēja būtība strādājot ir gūt peļņu nevis maksāt nodokļus, tādēļ daudz nopietnāk jādomā pie tā, kā samazināt iesniedzamo atskaišu skaitu un patērēto laiku grāmatvedības uzskaites veikšanai. Līdzīgas domas pauda arī Tukuma novada Domes priekšsēdētājs Ē.Lukmans, norādot, ka, protams, kā galveno bizness norāda pārāk lielās nodokļu likmes, tad tam seko arī neapmierinātība ar milzīgo birokrātiju, lai varētu gan uzsākt, gan veikt darbu.

Pēc tam uzstājās Pārtikas un Veterinārā dienesta Rietumpierīgas pārvaldes vadītāja Sarmīte Eisaka, stāstot iestādes pieeju gan pret mazo, gan pārējo biznesu, lai ikviens uzņēmējs izprastu, kādas atļaujas vai procesi nepieciešami, lai nodarbotos ar, piemēram, pārtikas ražošanu. Viņa arī norādīja, ka gan iestādei, gan uzņēmējiem jārunā vienā valodā, lai kopā sasniegtu mērķus un nerastos konflikti. Pēc tam par “Konsultē vispirms” principu ikdienas darbā skaidroja Zemgales reģionālās Valsts darba inspekcijas vadītājs Andris Saulītis, norādot, ka visbiežāk darba tiesības pārkāptas būvniecības nozarē, kam seko apstrādes rūpniecība. Viņš arī pauda, ka iestāde nepiemēro atkāpes un izstrādāto principu gadījumā, ja tiek konstatēta nelegālā nodarbinātība. A.Saulītis aicināja uzņēmējus sazināties ar inspektoriem un uzdot sev interesējošos jautājumus, kā arī izpētīt e-vidē pieejamo informāciju.

Dienas otrajā pusē klātesošajiem būs iespēja uzzināt par “Jurmala Airport” attīstības vīziju, kā arī iepazīties ar lidostas pārstāvju prezentāciju, lai diskutētu arī par ietekmi uz reģiona attīstību un dažādu nozaru iespējām saistībā ar šo nozīmīgo infrastruktūras objektu.

Foruma “Ceļā uz veiksmīgu uzņēmējdarbību” noslēgumā uzstāsies arī vairāku jau pašreiz veiksmīgu uzņēmumu vadītāji, stāstot par to, kā no idejas iespējams nonākt līdz reālai peļņai, realizējot savas vīzijas un ieceres gan Latvijā, gan eksporta tirgos.

Pēc foruma plānots arī gada nozīmīgākais pasākums - “Tukuma novada uzņēmējs 2017”. Vakaru iesākot, viesi aicināti piedalīties nelielā ekskursijā, apskatot lidostas renovētās un modernās telpas. Turpinājumā notiks uzņēmēju sumināšana, un neformālā gaisotnē būs iespēja dibināt jaunus kontaktus, baudīt gardu maltīti un deju vakaru.